مجموعه مستند همسایه آسمان

​مجموعه مستند همسایه آسمان تولید البرزیست می باشد که در نوروز 1399 از شبکه مستند سیما به پخش رسید.
البرزیست در این مجموعه در قالب 15 قسمت 50 دقیقه ای به نمایش نادیده های طبیعت کردستان پرداخته .
با توجه به سبک برنامه های استانی البرزیست، این برنامه هم مانند برنامه دروازه خورشید به صورت اورلندیگ (Over Landing) اجرا و تولید شده است به صورت خلاصه، آرش جعفریان مجری این برنامه با همراهی دیگر اعضای البرزیست به سفر در کل استان کردستان پرداخته و جاذبه های گردشگری طبیعی هر شهرستان در مسیر خود را به تصویر می کشند، حال از آنجاییکه ورزش هم یکی دیگر از شاخه های برنامه سازی البریست می باشد، به فراخور هر موقعیت، از انواع ورزش های طبیعت محور نیز برای پرداختن به آن جاذبه استفاده می شود .
اما نقطه ی عطف این برنامه وجود بالون هوای گرم البرزیست در ان می باشد، بالونی که با هدف رواج صلح و دوستی برای اولین بار در یک مستند طبیعی-گردشگری به نمایش در آمده است.​​​​​​​

به نام خدا، آفریدگار دریاها

گالری تصاویر صحنه و پشت صحنه

ویدیو ها

در قسمت اول آرش به قایقرانی در دریاچه ی زیبای مریوان می پردازد و ضمن نمایش زیبایی های آن ، به معرفی حیات وحش و فضای همزیستی مسالمت آمیز آنها در کنار انسان ها می پردازد.

قسمت
​​​​​​​اول

تیزر
​​​​​​​برنامه

یک دقیقه از 750 دقیقه ی همسایه آسمان را در این ویدیو ببینید.
برش کوتاهی از تلاش مجموعه البرزیست در نمایش جاذبه های طبیعی استان کردستان .

قسمت
​​​​​​​دوم

در این قسمت ابتدا، آبشار زیبای سنگین آباد را در شهرستان قروه میبینیم و بعد از آن پرشی میکنیم به شهرستان زیبای بیجار و با دو دارایی طبیعیت-تاریخی آن آشنا می شویم، پل صلوات آباد  و قلعه قمچقای

قسمت
​​​​​​​سوم

​​در این قسمت سفر می کنیم به بام کردستان و بلندترین قله استان یعنی شاهنشین چهل چشمه را صعود میکنیم، بخشی از مسیر با ماشین و ادامه آن پیاده، مسیری فوق العاده که نباید آن را از دست داد

قسمت
​​​​​​​چهارم

​​​​همیشه، کردستان در ذهن ما استانی سرسبز بوده، چیزی که در این ابتدای این قسمت به معنای واقع کلمه در دشت سارال خواهیم دید و بعد از ان وارد بخشی از تاریخ و تمدن کردستان در شهرستان قصلان می شویم. 

قسمت
​​​​​​​پنجم

​در ابتدای این قسمت سری به شهرستان دهگلان و سدهای زیبای آن می زنیم و در ادامه برنامه با یکی از پایه های فرهنگی کردستان یعنی هوار گردی و هوار نشینی در شهرستان پالنگان آشنا می شویم.

قسمت
​​​​​​​ششم

در قسمت قبلی بخش کوچکی از زندگی اهالی پالنگان در هوار هانیه را با هم مشاهده کردیم، اما برای آشنایی کامل با زندگی هوار نشینی و نکات فرهنگی اجتماعی آن باید این قسمت را هم به طور کامل ببینید.

قسمت
​​​​​​​هفتم

​اگر شماهم از علاقمندان به سفر به خصوص سفر با خودروهای مجهز یا به اصطلاح Overlanding هستید، این قسمت که یکی از پر طرفدار ترین قسمت های همسایه آسمان است را از دست ندهید.

قسمت
​​​​​​​هشتم

​شهرستان دیواندره یکی از زیبا ترین شهرستان های کردستان است، در این قسمت اول سری به دشت کوهستان هووَتو میزنیم و سپس با یک غار ناشناخته به نام قالوجه آشنا می شویم.

قسمت
​​​​​​​نهم

​در این قسمت به دو جاذبه در شهرستان قروه میپردازیم، اول سری به دریاچه ی سراب قروه می زنیم و بعد از اون یکی از جاذبه های طبیعی خاص در کردستان رو از نزیدک می بینیم .

قسمت
​​​​​​​دهم

یکی از ویژه ترین قسمت های برنامه هم از نگاه محتوایی و هم تصویری قسمت دهم هست، قسمتی که دیدنش فوق العاده جذاب و البته خیره کننده هست.
همزیستی انسان و لک لک را ببینید.

قسمت
​​​​​​​یازدهم

​این قسمت با پالنگان و نمایش طبیعت زیبای اطرافش شروع می شه و در ادامه داستان به غنی ترین معماری کهن و باستانی کردستان در قلب کوه های دیواندره می رویم، غار کرفتو

قسمت
​​​​​​​دوازدهم

غار کرفتو به قدری زیبا و پرجاذبه بود که در قسمت قبلی فرصت نمایش تمام قسمت های آن فراهم نشد و در این قسمت هم به صورت کامل به باقی داستان غار کرفتو میپردازیم.

قسمت
​​​​​​​سیزدهم

در این قسمت به شهرستان بانه و طبیعت جنگلی آن می پردازیم و از یکی از کهنسال ترین بلوط های ایران بازدید میکنیم و در ادامه سفری میکنیم یه سروآباد برای دیدار یکی از عجایب طبیعی ایران !

قسمت
​​​​​​​چهاردهم

​در این قسمت ادامه داستان و ماجراجویی ما در اَبَر چشمه ی بل را مشاهده می کنید و در ادامه آن با روستای فوق العاده زیبای هجیج در هورامانات آشنا خواهید شد.

قسمت
​​​​​​​پانزدهم

در آخرین قسمت برمیگردیم به مریوان که در قسمت اول دیدید، اما با یک سوژه ی نو.
​​​​​​​برای اولین بار پرواز با بالون در مریوان و البته در یک مستند تلویزیونی، این قسمت را ببینید.

تمام حقوق این سایت متعلق به مجموعه البرزیست می باشد

​​​​​​​All Rights Reserved to Alborzist 2008-2022