مجموعه مستند دروازه خورشید

​مجموعه مستند دروازه خورشید، اولین تولید مستند استانی البرزیست می باشد که در زمستان 1398 از شبکه مستند سیما به پخش رسید.
البرزیست در این مجموعه در قالب 17 قسمت 50 دقیقه ای به نمایش نادیده های طبیعت استان سیستان و بلوچستان به عنوان ناشناخته ترین استان ایران پرداخته .
با توجه به سبک برنامه های استانی البرزیست، این برنامه هم مانند برنامه همسایه آسمان به صورت اورلندیگ (Over Landing) اجرا و تولید شده است که پروسه تصویر برداری آن 62 روز به طول انجامیده و طی یک سفر 10هزار کیلومتری در تمام استان به صورت شهرستان به شهرستان انجام شده است و به صورت خلاصه، آرش جعفریان مجری این برنامه با همراهی دیگر اعضای البرزیست به سفر در کل استان سیستان و بلوچستان پرداخته و جاذبه های گردشگری طبیعی هر شهرستان در مسیر خود را به تصویر می کشند، حال از آنجاییکه ورزش هم یکی دیگر از شاخه های برنامه سازی البریست می باشد، به فراخور هر موقعیت، از انواع ورزش های طبیعت محور نیز برای پرداختن به آن جاذبه استفاده می شود .

گالری تصاویر صحنه و پشت صحنه

به نام خدا، آقریدگار خورشید

ویدیو ها

قسمت
​​​​​​​اول

در قسمت اول آرش به قایقرانی در دریاچه ی زیبای چاه نیمه در زهک میپردازد و پس از آن با ماسوله ی جنوب ایران آشنا می شویم و در نهات سری به کوه خواجه در شهرستان زابل خواهیم زد

قسمت
​​​​​​​دوم

در این قسمت ابتدا سری به غار لادیز در شهرستان میرجاوه و نزدیک صفر مرزی می زنیم و پس از آن از روستای تمین حرکت می کنیم برای صعود قله تفتان از جبهه شمالی.

قسمت
​​​​​​​سوم

این قسمت با یکی از بدایع طبیعی - انسانی بلوچستان آغاز می شود یعنی باغ های میوه های استوایی در شهرستان سرباز و بعد از آن در پارود دره و آبشار فوق العاده زیبایی را پیمایش می کنیم.

قسمت
​​​​​​​چهارم

بلوچستان سرزمین تفاوت ها و ترین هاست، ابتدای این قسمت با تنها زیستگاه گاندو آشنا می شویم، همان تمساح آسیایی و بعد از آن سری به تاریخ و طبیعت در شهرستان قصر قند خواهیم زد

قسمت
​​​​​​​پنجم

​​جدی ترین چالش آفرود و عبور از نواحی بی عبور در بلوچستان را در این قسمت خواهید دید، مسیر یابی، پایش مسیر، عبور از باتلاق و مسیل های خشک شده و بسیاری چالش های دیگر...

قسمت
​​​​​​​ششم

در ادامه قسمت قبل، میرسیم به نقطه ای که دلیل پیمایش اون مسیر پیچیده بود، دماغه ی راشدی جاییکه بی شک ناشناخته ترین پتانسیل ساحلی در جنوب ایران است.

قسمت
​​​​​​​هفتم

این قسمت یکی از متنوع ترین قسمت هاست، انجیر معابد، تلاقی کویر با دریا، پدیده شب نمای بلومدریایی، قایقرانی در مکران و دیدار با خور میدانی، همگی را در این قسمت خواهید دید.

قسمت
​​​​​​​هشتم

در این قسمت با روستای ناشناخته ی جُد و محیط پیرامون آن آشنا می شویم و همراه با عبدالغفور و خالد به دریا می رویم برای ماهیگیری و تجربه ی یک روز کامل صید همراه صیادان خونگرم بلوچ

قسمت
​​​​​​​نهم

در بخش اول این قسمت ادامه داستان ماهیگیری را خواهیم دید و در ادامه سری به شهرستان سراوان و روستای ناهوک میزنیم و با تاریخ و طبیعت و تمدن ناهوک آشنا می شویم.

قسمت
​​​​​​​دهم

در ادامه شهرستان سراوان یه مهد سفالگری سنتی یعنی کلپورگان سری می زنیم و بعد از ان نوبت دروازه ی خورشید است، روستای کوهک، که شرقی ترین روستای ایران است

قسمت
​​​​​​​یازدهم

​در این قسمت یکی از زیبا ترین جاده های و آفرودی سیستان و بلوچستان را می بینیم و در ادامه به گل افشان پیرگل در مرز خاش و بزمان می رسیم و در نهایت دشت دقال در دامنه های تفتان را خواهیم دید

قسمت
​​​​​​​دوازدهم

​ابتدا ادامه دشت دقال رو خواهیم دید و بعد از اون در خاش به دیدار سرو زربین می رویم و در داماه در شهرستان بزمان از کوه خضر و قلعه ی تاریخی بمپور دیدار خواهیم کرد.

قسمت
​​​​​​​سیزدهم

در این قسمت به شهرستان دلگان می پردازیم، ابتدا شترسرا و بعد از آن آبشار پورا در اسفند سپس به بخش هودیان میرویم، قطب پرتقال بلوچستان و در نهایت سری به جنگل پدگان خواهیم زد.

قسمت
​​​​​​​چهاردهم

در ادامه شهرستان مهرستان بعد از جنگل پدگان رسیدیم به روستای زیبای اناران در قلب کوهستان بیرک که یک غار تازه کشف شده داشت به نام محمد رسول الله به این قسمت رو از دست ندید.

قسمت
​​​​​​​پانزدهم

این قسمت در شهرستان چابهار می رویم به سراغ جنوب شرقی ترین نقطه ایران یعنی خلیج زیبای گواتر و جنگل های حرا در جستجوی یک خرچنگ ابر جثه به نام سنگاب.

قسمت
​​​​​​​شانزدهم

​در ادامه چابهار میرسیم به معروف ترین نقاط طبیعی استان یعنی کوه های مریخی و ساحل صخره ای بریس که در آن برای اولین بار دست به یک ماجراجویی ویژه می زنیم.

قسمت
​​​​​​​هفدهم

از همه جای سیستان و بلوچستان گفتیم جز کویر زیبای لوت، قسمت آخر به بخش های نادیده ای از کویر لوت و طبیعت آن اختصاص یافته، کرانه ی جنوبی و شرقی لوت را ببینید.

تمام حقوق این سایت متعلق به مجموعه البرزیست می باشد

​​​​​​​All Rights Reserved to Alborzist 2008-2022

تیزر
​​​​مجموعه

​این برنامه در سال 96-97 از طبیعت استان زیبای سیستان و بلوچستان به تولید رسیده و در زمستان 1397 در قالب 17 قسمت 50 دقیقه ای از شبکه مستند به پخش رسید