خوزستان استانی در جنوبی غربی ایران است، جاییکه یبشترین رودها و سد های ایران را در خود جای داده، یکی از قدیمی ترین خاستگاه های تمدن در فلات ایران با پیشینه ای در هزاره سوم پیش از میلاد مسیح ع و همچنین پنچمین استان پر جمعیت ایران است.
از شمال به کوهستان زاگرس می‌رسد و از جنوب به خلیج همیشه فارس، چنین تنوع اقلیمی از کوهستان تا جلگه و خلیج باعث به وجود آمدن طبیعتی متنوع در بخشهای مختلف خوزستان شده است. از گردنه های برف گیر در زمستان تا نخلستان های انبوه در حاشیه اروند رود.
با شنیدن نام خوزستان عموم مردم به یاد ذخایر نفت و گاز و صنایع پتروشیمی می افتند و چیزی که از خوزستان طی این سالها ناشناخته مانده است، منابع طبیعی خاص و منحصر به فرد این استان هستند.
دارایی هایی از قبیل جلگه ها، تالاب ها، دریاچه ها، رودها، باغات و نخلستان ها، کوه ها و دره ها، خورها و دشت های سرسبز و حاصلخیز جایی که پر آب ترین رودهای ایران در آن جریان دارند، و آب یعنی مایه حیات، پس بی راه نیست اگر رود ها را که این مایه حیات را در خود حمل میکنند، به رگ های زمین تشبیه کنیم. با این توصیف حال بهتر میتوان گفت که چرا خوزستان، قلب ایران است آری علاوه بر اثر اقتصادی منابع معدنی و نفتی، طبیعت خوزستان نیز به واسطه حجم بالای منابع آبی ، قلب تپنده ایران و انرژی آن است.
در مستند قلب ایران در 18 قسمت حدودا 50 دقیقه ای به خوزستان سفر میکنیم آنهم به شیوه Overlanding  یا کوچ گردی نوین با خودرو، سفری 60 روزه به تمام نقاط استان از جنوب تا شمال و پیمایش حدود 7 هزار کیلومتر در آن برای یافتن و نمایش نبض های حیات خوزستان، قلب ایران.
در این سفر آرش، راوی برنامه، همراه با دیگر اعضای البرزیست به جستجو و ماجراجویی در لابلای کوه ها و رودها و دره های خوزستان بدنبال درک و مشاهده نبض های حیات میگردند و هر نقطه ای که برایشان جالب توجه باشد را به تصویر می کشند.

قلب ایران

قسمت ها

​تیزر برنامه

قسمت دو
قسمت شش
قسمت چهار
قسمت یک
قسمت هفت
قسمت سه
قسمت نه
قسمت ده
قسمت دوازدهم
قسمت یازدهم
قسمت سیزدهم
قسمت چهاردهم
قسمت پانزدهم
قسمت پنج
قسمت هشت
قسمت هجدهم
قسمت هفدهم
قسمت شانزدهم

گالری صحنه ها و پشت صحنه ها