اعوذ باللَّه السمیع العلیم من الشیطان الرجیم، و اعوذ باللَّه ان یحضرون
بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمنِ الرَّحِیمِ
يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آَمَنُوا هَلْ أَدُلُّكُمْ عَلَى تِجَارَةٍ تُنجِيكُم مِّنْ عَذَابٍ أَلِيمٍ
تُؤْمِنُونَ بِاللَّهِ وَرَسُولِهِ وَتُجَاهِدُونَ فِي سَبِيلِ اللَّهِ بِأَمْوَالِكُمْ وَأَنفُسِكُمْ ذَلِكُمْ خَيْرٌ لَّكُمْ إِن كُنتُمْ تَعْلَمُونَ
يَغْفِرْ لَكُمْ ذُنُوبَكُمْ وَيُدْخِلْكُمْ جَنَّاتٍ تَجْرِي مِن تَحْتِهَا الْأَنْهَارُ وَمَسَاكِنَ طَيِّبَةً فِي جَنَّاتِ عَدْنٍ ذَلِكَ الْفَوْزُ الْعَظِيمُ
وَأُخْرَى تُحِبُّونَهَا نَصْرٌ مِّنَ اللَّهِ وَفَتْحٌ قَرِيبٌ وَبَشِّرِ الْمُؤْمِنِينَ .
به خداوند شنوا و دانا از شیطان رجیم پناه می برم، و هم به او پناه می برم از اینکه نزد من حضور یابند
به نام خداوند رحمتگر مهربان
‏ ای کسانی که ایمان آورده اید ، آیا شما را به تجارتی راهنمایی کنم که شما را از عذابی دردناک نجات بخشد؟
به خدا و فرستاده اش ایمان بیاورید و در راه خدا با مال ها و جان هایتان جهاد کنید ، این (ایمان و جهاد) برای شما بهتر است اگر بدانید.
تا گناهانتان را ببخشاید و شما را به بهشت ها و باغ هایی که از زیر (ساختمان و درختان) آنها نهرها جاری است و در مسکن هایی پاکیزه و دلپسند در بهشت هایی جاوید درآورد ، این است کامیابی بزرگ.
و نعمت دیگری که آن را دوست دارید (به شما می دهد و آن) یاریی از جانب خدا (در منطق و برهان بر همه ملل در طول تاریخ) و پیروزیی نزدیک است، و (ای پیامبر) مؤمنان را بشارت ده.

ایران
کشیدگی کوهستان و کویر در مرز بین دو دریا ، از جنگل های انبوه شمالی تا رمل های بدون حیات لوت ، از سواحل سنگی جنوب تا بلند ترین کوه مخروطی زمین در البرز، شوره زار ها ، جلگه ها ، تالاب های پر از حیات ، سرو های کوهی در دامان کوه های خشک، گونه های جانوری ، یکی از پر تنوع ترین زیستگاه های گیاهی جهان و ...
همه اینها فارغ از میراث فرهنگی و مردمی، تنها در میراث طبیعی این سرزمین گنجانده شده و آنرا یکی از جذاب ترین نقاط زیست محیطی و گردشگری زمین ساخته است .
از ایران باید بیشتر بگوییم و بیشتر بدانیم ؛ آری سرزمین خود را باید طور دیگر جستجو کنیم که به راستی در حق شناخت آن بسیار جفاها رفته است ؛ دریای کاسپین در شمال، رشته کوه های البرز و زاگرس، دو بیابان و کویر بزرگ در مرکز، فلات زیبای آذربایجان، تالاب ها و جلگه های شمالی و جنوبی، رودخانه ها، خلیج و دریای آزاد، سواحل سنگی و جزایر جنوبی گل افشان های تفتان، چشمه های جوشان و معدنی، رمل ها و طوفان های شن، برخورد کوهستان با کویر در اصفهان، یزد و کرمان، کوهستان های سخت و مرتفع در شمال و غرب آن، آبشارها، غارها، چشمه ها، بهار دل انگیز در سرتاسر آن، تابستان خشک و سوزان در تمامی نقاطش، پاییز روحانی و آرام و زمستان سرد و سخت از شمال تا جنوبش و ...
آنقدر میراث طبیعی و زیبایی در این سرزمین هست که شاید نتوان در این مجال کوتاه حق همه آنها را ادا کرد و از همه آنها گفت.
البرز
شاید زمان آن رسیده باشد تا از پر تراکم ترین منطقه کوهستانی فلات ایران و اروپا بگوییم ، در این بخش از کره خاکی و در حاشیه جنوبی دریای کاسپین از آستارا تا گرگان ، کمربندی کوهستانی و کهن از زمین روییده است ، آنقدر کوه در آن هست که سال ها یا بهتر بگوییم نسل ها را می توان در آن جستجو کرد ، بیشتر از صدها ارتفاع بالای 4000 متر و صدها ارتفاع 3000 متری و دامنه های پست ، کشیدگی از دریا تا بیابان ، در شمال آن جنگل های انبوه و در جنوبش استپ های فقیر و خشک ، آن را نقاشی کرده و نتیجه این گوناگونی تنها زیبایی وصف ناشدنی و زایش تخیل و تمایل در رهروان و اهالی آن می باشد . حال در این منطقه کوهستانی تنها یک جرقه برای انفجار موجی عظیم از افسانه و اشتیاق کافی بود که قبله البرز یا همان بلند ترین کوه مخروطی زمین این وظیفه را به دوش می کشد .
دماوند ، خوش تراش ترین کوه ، ساخته افسانه و افسون ، لانه سیمرغ ، خانه بزرگ پا ، قلمرو دیوان مخفی ، لانه عقابان بلند پرواز ، پرداخته از عطر خوش خاک تا تابش گرم آفتاب و صیقل شده بادهای بی امان زمستان ؛ آری دماوند بزرگ به عنوان قبله البرز چون نگینی برآمده و چون قلب فسرده زمین ، بر تمام این قلمرو کوهستانی نگهبان است .
البرز یا عقاب کوهستان در چهار بخش از کوهستان های غربی به سمت گرگان ، به نام های تالش ، البرز غربی البرز مرکزی و البرز شرقی پراکنده شده اند و هرکدام دارای ویژگی های خاص خود بوده و در کل می توان گفت از هر کجای این قلمرو کوهستانی که به بلندایش وارد شوید ، کوه بزرگ قابل رویت است و آنچه در این پیکره ستودنی و عریض همواره اهالیش را سودایی می کند ، چینش لایه های زنجیره وار کوه هاست .
آری البرز سرزمین عقابان بلند پرواز ، سرزمین کوه است پشت کوه و سایه های پدید آمده از آنرا می توان سودای البرز نامید . آه وقتی از لایه های آن سخن می رود هرگز نباید ابرها و غبارش را فراموش کرد ، نور و سایه را در آن تنها اهالی اش می فهمند . البرز را باید بو کرد ، چشید ، دید و شنید ؛ با البرز باید فرسوده گشت ، به شکل گیری ابرهایش خیره شد و نفیر بادش را نیوشید ، آفتابش را به پوست رساند ، سرمایش را به استخوان زد ، در شب هایش به دیدار آسمان رفت ، در کنار چشمه هایش زانو زد. البرز را باید نفس کشید تا رازهای سر به مهر خود را فاش کند و از جادوی آغاز و انجامش بگوید . بگوید که چرا قلب فسرده و بلندترین کوه مخروطی زمین در اوست ، تا شاید بگوید این سودای قدیم را از که و از کجا آورده ، تا شاید از دیده ها ، شنیده ها و آینده ها بگوید ؛ آری البرز را باید باز شناخت .
البرز ، واژه ایست کهن به قدمت سرزمین من ؛ در زبان سانسکریت مرکب از دو کلمه آل به معنای عقاب و بُرزا به معنای سرزمین های بلند می باشد و در کل به معنی عقاب بلند پرواز سرزمین های کوهستانی است .
سرزمینی که از دیرباز پرورشگاه انسان های بزرگ بوده است ، گویی در خاک و در هوایش عطری نهفته است که در هیچ کجای کره خاکی چنین پدیده ای نظیر ندارد ، آری البرز به راستی که خواستگاه و پرورشگاه بزرگ مردانی بی تکرار بوده و به این وظیفه خود تا زمانی معین ادامه خواهد داد .
در این سرزمین شاید شاخص ترین نماد ، چیزی جز دماوند بزرگ نباشد . کوهی منفرد ، مرتفع و دور از دسترس که از دیرباز در دامانش افسانه ها پرورش یافته اند . نمادی هرم گونه که یاد آور وحدتی برخواسته از کثرت می باشد .
در کناره چنین نشانه ای ، خورشید و نور و گرمای امیدوار کننده اش روشنی بخش چشم منتظران و مسافران همیشگی آن می باشد ، خورشیدی که طلوع خواهد کرد و عالم را از نور و امید خداوندی لبریز می کند و آن را برای پاکان به میراث خواهد گذاشت ، میراثی عظیم که وعده داده شده . اما خورشید را چه کسی بر دوش خواهد کشید ، و نور و روشنایی را کیست که با خود به ارمغان آورد ، چه کسی جز آنکه از طایفه نور زاده شده و از جنس نور است و همچون عقابی بلند پرواز به نبرد ضحاک زمان خواهد رفت ، جز آنکس که باقیمانده خداوند بر زمین است ؟
آری ، عقاب بلند پرواز ، مبلغ نهایی نور و حقانیت ، کسی که زمین و زمان در انتظار آمدنش روزشماری می کنند و بر تاریکی ها به امید نور او صبوری می کنند . پادشاهی که درست از دل تاریکی تیغ بر آسمان زده و پرده غفلت شب را به نور خداوند خواهد شکافت ، وارث تمام نیکی و ایمان ، منجی موعود (عج) . کسی که باید تمام رسالت و هدف پیامبران الهی را به یک باره به تحقق برساند و بی شک در این مسیر دشوار نیازمند یاری یارانی به سختی کوه ، دلیری شیر ، برنایی و تیز بینی عقاب می باشد ، یارانی مخلص و پاک باز همچون بهترین بندگان خدا ، یارانی که با سکوت و خاموشی ، گرسنگی ، شب بیداری ، خلوت و ذکر خداوند ، خود را برای نبرد بزرگ حق علیه باطل آماده کرده باشند .
البرزیست
به معنی زیستن در البرز به شیوه ای خاص ، طی مرام نامه و راهبردی موافق با مفاهیمی که ذکر شد ، ست ؛ سپری کردن عمر یگانه و زندگی در مسیری منطبق با آموزه های دینی و زندگانی بزرگانی همچون پدران منجی موعود ( عج ) .
البرزیست در این مسیر می کوشد علاوه بر شناخت مناطق و نواحی بکر طبیعت و پرداختن به آنها ، چگونگی زندگی و نگهداری آن و شناخت ظرایف و لطایف آیات آفرینش ، روح و جسم افراد خود را در دل کوه ها ، لا به لای دره ها و صخره ها ، کنار سبزه زاران و چشمه های حیات بخش و با سختی ها و صفایی که در متن آن هست پرورش داده و آماده سازد . انسان هایی به هوش ، دلسوز ، دانا و مهربان به احکام الهی ، متواضع ، هنرمند ، خلاق و با اخلاق ، اخلاق محمدی (ص) ، جهت یاری رساندن به آن کسی که به یاری مستضعفان خواهد آمد .
البرزیست ، نام مجموعه افرادیست که صبر می کنند تا بارقه های امید در دل آسمان زمان بتابد و صاحب برحق طلوع کند و عقابانی بلند پرواز در آسمان البرز به پرواز درآیند و در پشت پیشوای خود آخرین اراده خداوند در زمین را جاری سازند تا با کمال رضایت از حق و حق از آنان به دیدار معبود بشتابند . چرا که وعده زندگی جاوید در جهان دیگر بار ها امید بخش تر از وعده های رنگین حیات فانی است . پس البرزیست می کوشد تا آخرین کتاب حقیقت (قرآن) را بدست افرادش داده و آموزه های چهارده شعاع تابنده را سرلوحه خود سازد . شاید هنر یکی از بهترین روش های برقراری ارتباط با روح آدمی بوده و شاید از این میان بتوان درک بهترین و باشکوه ترین آفریده خداوند یعنی طبیعت و کوهستان را از طریق همین هنر پاک و خدامحور در قلب آنها جای داد .
چون شیشه های خانه از غبار و چرک پاک شود ، همچون شیشه لنز دوربینی که با دستمالی پاک می شود ، نور حقیقت یا همان حضرت دوست به درون خانه تابیدن گرفته و درون را لطیف و صاف خواهد کرد .
البرزیست چنین می خواهد و می کوشد که ، هم چشم ها، هم گوش ها ، هم روح ، هم جسم ، هم دنیا و هم آخرت کسانی که او را می بینند ، صیقلی شود .
شما می توانید برای آشنایی بیشتر با انواع فعالیت های مجموعه البرزیست از صفحه درباره ما بازدید نمایید .​​​​​​​

تمام حقوق این سایت متعلق به مجموعه البرزیست می باشد

​​​​​​​All Rights Reserved to Alborzist 2008-2022

به نام خدا، آفریدگار زمین