به نام خدا، آفریدگار کوه ها

گروه کوهنوردی قاف

شاید برنامه های خاص کوه نوردی که از دهه 70 توسط اعضای مجموعه البرزیست برنامه ریزی و اجرا شده اند ، قسمت نادیده تلاش های این مجموعه باشد که بسیاری از تصاویر ناب و دید های ویژه ، جز با اجرای آنها و تحمل سختی های فراوان ، قابل برداشت نبودند. در این صفحه قصد داریم تا شما را با فهرستی از برنامه های شاخص کوهنوردی مجموعه البرزیست آشنا سازیم . لازم به ذکر است تمامی این صعود ها از سال 1373 تا 1378 در قالب گروه کوهنوردی پازن و بعد از آن تا کنون در قالب گروه کوهنوردی قاف استان تهران به اجرا رسیده اند.

پیچیدگی ، یگانگی ، عظمت و بیشمار ویژگی های این کوه منحصر بفرد بر روی زمین از یک سو و خاستگاه افسانه و تاریخ این سرزمین که با البرز و دماوند گره خورده است از سوی دیگر ، دلیل اصلی این مجموعه در برخورد با کوهستان و پرداختن به زیبایی های آن و بسر بردن در دامان دماوند بوده است که طی سالها شکل گرفته و جریان اصلی این مجموعه و همراهانش را تشکیل داده است . در برخورد با این کوه بزرگ سعی شده است غیر از صعود و شناخت دره ها و یالها ، به تماشا و دریافت هایی دیگر چون برداشت تصاویر و فیلم های مستند پرداخته شود . برای مشاهده حاصل این تلاش ها و عشق بی پایان می توانید گالری دماوند را نظاره کرده و همچنین برخی تصاویر آنالوگ و دیجیتال خارج از گالری را در زیر مشاهده نمایید . ​​​​​​​

صعود یالهای شانزده گانه ی کوه دماوند ​​​​​​​

صعود قلل و پیمایش خط الراس های منطقه تخت سلیمان

تیغه های ویرانکوه مابین قله های خرسان شمالی و جنوبی در منطقه تخت سلیمان با ارتفاع میانگین 4600 متر ، شاخک های سه گانه ، انگشتی اسپیلت و... بدون شک از زیباترین و پیچیده ترین بخش های کوهستانی البرز و حتی فلات ایران و اروپا می باشد که وجود یخچال های دایمی ، سوزنی ها ، دیواره های مهیب و دره های بسیار طولانی ، این منطقه و دره شمونی در آلپ را بسیار شبیه هم ساخته است . نام تخت سلیمان که می آید بحق باید فرش سلیمانی هم باشد تا آدمی سوار بر آن به دیدار این سرزمین کوهستانی واقع در قلب البرز غربی برود . شما می توانید برای مشاهده نتیجه تلاشها گالری کوهستان البرز را مشاهده کنید.

پیمایش کامل خط الراس علمکوه - دماوند

کمتر کوهنورد متخصصی پیدا می شود که با البرز آشنایی داشته باشد و برای یکبار هم که شده سودای پیمایش مسیر علمکوه به دماوند خطور نکرده باشد. مسیری که بر خلاف علاقمندان فراوانش، کمتر کسی موفق به پیمایش آن شده و به نوعی آنگونه که البرزیست بعد از سالهای برنامه ریزی در سال 1388 موفق به پیمایش کامل آن شد، تا کنون پیماینده ی دیگری را ندیده است.​​​​​​
برنامه ای که تیم البرزیست طی 4 بارگذاری از پیش و در طول 14 روز به اجرا دراورد و در آن موفق به صعود 35 قله ی اصلی بالای چهارهزار متر و همچنین 25 قله اصلی بالای سه هزار متر شد.
برخی از تصاویر این برنامه را در زیر مشاهده کنید و در صورت تمایل برای دیدن کلیپ این برنامه، اینجا کلیک کنید.

گشایش مسیر گرده شمال شرقی آزادکوه

​​​قله ی زیبای آزادکوه به ارتفاع 4385 متر، دومین قله بلند البرز مرکزی بعد از دماوند می باشد. قله ای منفرد که شباهت بسیار زیادی به قله ی ماترهورن در کوهستان آلپ دارد.
دیواره های شمالی و غربی و همچنین وجود گرده و تیغه شمال شرقی، سالیان سال کوهنوردان را مجبور به صعود این قله تنها از یک مسیر در گردنه ی جنوبی آن می کرد، اما البرزنوردان و اعضای گروه کوهنوردی قاف پس از سالها صعود و بررسی های کوهنوردی، در سال 1389 تصمیم گرفتند با اجرای برنامه ای ماجراجویانه  مسیر گرده ی شمال شرقی این قله منفرد را برای اولین بار صعود کرده و مسیری با نام البرزیست-7 را در آن به ثبت برسانند.
برنامه ای که پس از اجرای چند پیش برنامه و کسب آمادگی های لازم، در نهایت در مهرماه 1389 در 3 روز به اجرا رسید و طی آن، گروه موفق شدند قله ی آزادکوه را از مسیر گرده ی شمال شرقی صعود کرده و از این برنامه فیلم مستند نیز تهیه کنند.
برای آشنایی بیشتر با این برنامه می توانید گالری عکس آن را در زیر ببینید و همچنین برای مشاهده ی مستند آزادکوه میتوانید اینجا کلیک کنید.

پیمایش خط الراس کلون بستک به کمان کوه​​​​​​​

یکی از مسیر های نام آشنا برای کوه نوردانی که در کوهستان البرز به کوه نوردی میپردازند ، خط الراس کلون بستک به آزاد کوه یا قسمتی از آن می باشد ، اینبار علیرغم پیمایش های گذشته در سالیان قبل ، تصمیم به اجرای این پیمایش با هدف عکاسی از مسیر جهت شناسایی و همچنین ثبت گونه های گیاهی البرز در ارتفاعات 4000 متری ، گرفته شد طی این برنامه که در ظرف سه روز به اجرا در آمد مسیر قله کلون بستک تا گردنه گون پشته پیموده شد که میتوانید تصاویر آن را در زیر مشاهده کنید . ​​​​​​​

پس از سفر نوروز مجموعه البرزیست به دامنه های کوهستان دنا در استان کهگلویه و بویر احمد و مطالعه مجدد آن منطقه ، برنامه ریزی برای اجرای پیمایش کامل خط الرس دنا از گردنه بیژن تا قله کل قدویس شروع شد و پس از مراحل ابتدایی و برنامه ریزی ها ، در تابستان 1392 این پیمایش به صورت کامل و با موفقیت به اجرا رسید که در آن طی 6 روز متوالی 25 قله بالای 4000 متر کوهستان دنا همگی صعود شدند و در پایان روز ششم پس از صعود به قله کل قدویس مسیر برگشت به سمت روستای سیور دنبال شد که می توانید تعدادی از تصاویر برنامه را اینجا مشاهده کنید . ​​​​​​​

پیمایش کامل خط الراس مرکزی و شمالی دنا​​​​​​​

​​اصلی ترین خط الراس البرز شرقی که شامل بلندترین قله های این بخش از البرز می شود، خط الراس دوبرار است. خط الراسی که از محدوده ی امامزاده هاشم در جاده هراز آغاز شده و در مسیری 62 کیلومتری در منطقه دلیچایی در جاده ی تهران-فیروزکوه فرود می آید.
مسیری که بخاطر داشتن ویژگی های منحصر به فرد از جمله رویارویی با کوه دماوند و وجود تیغه های صعب العبور انگمار و قره داغ، محبوبیت ویژه ای در میان کوهنوردان دارد.
مجموعه البرزیست نیز به صورت مداوم و به دفعات پیاپی این خط الراس را به صورت کامل پیموده است که آخرین تلاش البرزیست بر روی دوبرار به سال 1393 و تولید مستند پرطرفدار دوبرار که از شبکه های مختلف صدا وسیما به پخش رسیده است. برای آشنایی بیشتر با این برنامه ها می توانید گالری زیر را مشاهده کرده و در صورت تمایل برای مشاهده مستند دوبرار، اینجا کلیک کنید.

پیمایش خط الراس دوبرار

تمام حقوق این سایت متعلق به مجموعه البرزیست می باشد

​​​​​​​All Rights Reserved to Alborzist 2008-2022