گاه با دیدن یک عکس روح انسان به سفر رفته و گویی جادو می شود ، چرایی و چگونگی این اتفاق پرسشی است که معمولا پس از این تجربه در ذهن انسان شکل می گیرد. یکی از عوامل تاثیر گذار در این اتفاق ، صداقت هنرمند در ارایه تصویر می باشد که در اصطلاح عکاسی به آن None Edit یا بدون ویرایش می گویند . در مجموعه البرزیست با ایمان به این مساله که خداوند در آفرینش ، بهترین ها را برگزیده است ، تصاویر دچار هیچ گونه تغییری در ماهیت و مایه خود نمی شوند و از آنجاییکه هر اثر هنری بازگو کننده حالات روحی صاحب خود است ، این مساله بصورت جدی دنبال شده که حاصل آن خلق تصاویری تکرار ناشدنی از طبیعت ایران می باشد که خود دلیلی بر این سخن است . در حقیقت پشت سر هر عکس که می بینید ، سه مرحله شاخص قرار دارد :
1) حفظ سلامت روح و جسم با مراقبت هایی مانند سکوت و خاموشی ، گرسنگی ، شب بیداری ، خلوت و ذکر .
2) شناخت دقیق و کامل مناطق مورد نظر عکاسی از آب و هوا گرفته تا بهترین زمان حضور در آنها که تنها با تجربه ممکن می باشد .
3) تلاش برای ثبت تصاویر در بهترین سطح کیفی ممکن در سایه تسلط به هنر و علم عکاسی .
آنچه مشاهده می کنید حاصل نگاه عکاسان این مجموعه در 14 گالری دسته بندی شده بر اساس محتوای طبیعت ایران می باشد :

عکس گالری تازه ها

گالری تازه ها

ایران ، سرزمینی چهار فصل ؛ با آنکه خشک و کم آب است اما در میان رشته کوه های به هم تنیده آلپ تا هیمالیا ، زیباترین کوه ها را در خود جای داده است . از بیابان ، کویر ، جنگل انبوه و سایر میراث طبیعت هم خالی نیست ، می توان گفت از هر گونه دارایی طبیعت در کره خاکی نمونه و انحصاری در این سرزمین پهناور و یگانه هست .
شما می توانید منتخب آثار البرزیست در فصلی که گذشت را بصورت یکجا(دسته بندی نشده) در این گالری مشاهده کنید .


برای مشاهده گالری اینجا کلیک کنید

گل یخ زده جاده سمنان زمستان

گالری دست نیافتنی ها

شب های سرد بیداری ، روزهای داغ سوزان ، باد و باران ، برف و بوران ، بهار و تابستان ، پاییز و زمستان ها گذشت ، عمری صرف شد تا شناختی حاصل شود و آن شناخت ، گنجینه ای را اندک اندک انباشته ساخت . گنجینه ای که منتخبی از تصاویر چهارده گالری آن را میتوانید در اینجا به نظاره بنشینید .


برای مشاهده گالری اینجا کلیک کنید

قله دماوند از جاده رینه زمستان

گالری دماوند

زیبا ترین و خوش تراش ترین کوه زمین ، قبله کوهستان بزرگ البرز به ارتفاع 5671 متر که از تمامی قله ها به گونه ای متفاوت دل ربایی کرده و ظاهری بی همتا دارد . از تخت سلیمان گرفته تا شاهوار ، از دریای کاسپین تا فلات مرکزی ، از جای جای این سرزمین راز آلود ، همچون نگاهبانی ، سایه بر سر این خاک گسترانیده و درس مقاومت و ایستادگی به مردمانش می دهد . در این گالری تصاویری یگانه از این کوه متفاوت گرد هم آمده که حاصل سال های سال تلاش و فرسودگی روح و جسم در این مسیر دشوار بوده است .


برای مشاهده گالری اینجا کلیک کنید

گل های شقایق جاده جاجرود البرز مرکزی

گالری گیاهان

ایران در حالی یکی از پر تنوع ترین زیستگاه های گیاهی بر روی زمین است که اقلیم آب و هوایی آن ، گرم و خشک می باشد . اما در دامان کوهستان ها و بیابان های خود گونه های شگفت انگیز و یگانه ای از گیاهان کوچک و بزرگ را جای داده است. از تیره پرتنوع گل سنگ ها گرفته تا جنگل های انبوه شرق البرز ، از شقایق های دماوند گرفته تا سروهای کوهی ( اُرُس ) مناطق خشک کوهستانی ، اینها همگی نمادی از بافت گیاهی این سرزمین دیرینه هستند که در این گالری از دیدگاهی هنرمندانه به آنها پرداخته شده است .


برای مشاهده گالری اینجا کلیک کنید

قله تخت سلیمان منطقه تخت سلیمان البرز غربی کلاردشت مازندران

گالری تخت سلیمان

در قلب البرز غربی ، پیچیده ترین قسمت کوهستانی البرز ، منطقه تخت سلیمان قرار دارد ؛ علم کوه دومین قله بلند ایران و دیواره آن به عنوان یکی از 10 دیواره فنی سنگ نوردی جهان ، به این منطقه حال و هوایی متفاوت بخشیده است . وجود بیش از 150 قله بالای 4000 متر ، یخچال های دایمی و مسیر های صعب العبور ، تخت سلیمان را به پر مخاطره ترین منطقه کوهستانی ایران تبدیل کرده است ؛ در این گالری تلاش شده با صعود به قلل بکر این منطقه ، دید هایی شگفت و نادیده از آن ، برداشت شود .


برای مشاهده گالری اینجا کلیک کنید

غروب آفتاب تهران ایران

گالری ابر ها

در دل خاک ، رود ها و دریاها ، لا به لای آسمان آبی آرام گرفته اند ، ناگهان جوششی شکل می گیرد ، بی تاب شده و از آرامگاه خود بیرون می آیند ، خروجشان آغاز شده و بالا می روند ، کماکان چیزی از آنها پیدا نیست تا اینکه در آسمان با یکدیگر در آمیخته و تحت اراده او به آنجاییکه باید ، فرستاده می شوند .


برای مشاهده گالری اینجا کلیک کنید

غروب آفتاب کوهستان زاگرس قله دنا قله قاش مستان

گالری انسان در طبیعت

زمانیکه سخن از طبیعت به میان می آید ، نمی توان به وجود انسان و اثرگذاری او بر آن نپرداخت . گاهی وجود آدمی در طبیعت به عنوان یک مقیاس ، عظمت آن را نشان داده و گاه دیدن آثار او مانند یک جاده کوهستانی این پرسش را ایجاد می کند که آیا انسان بخشی از طبیعت است یا جدا از آن ؟
در این گالری ، وجود مستقیم انسان یا آثار او ، به گونه ای متاثر از محیط طبیعی به تصویر کشیده شده و غالبا به عنوان بخشی از طبیعت پرداخته شده است .


برای مشاهده گالری اینجا کلیک کنید

کوه دماوند قله دماوند البرز مرکزی عکاسی شبانه دود شبانگاهی تپه گوگردی

گالری شبانه ها

هرگاه سخن از رمز و راز به میان می آید ، شب و تاریکی خود نمایی می کند ، آری برای برخی دریافت های عمیق ، راهی جز تجربه شب و بیداری در آن نیست ؛ صدای باد ، خش خش گیاهان کوهی ، درخشش آب ها در زیر نور مهتاب ، یکرنگی و تاریکی همه چیز روی زمین ، سکوت ، سرما و انتظار برای برآمدن آفتاب ، و این همه شب را به زندگی بسیار شبیه می کند . گاه آرام و پرستاره و گاه طوفانی و ابری ، گاه سرد و گاه گرم ، هرچه هست امید را به دوش می کشد ؛ در این گالری نتیجه تلاش های شبانه البرزیست را مشاهده خواهید کرد .


برای مشاهده گالری اینجا کلیک کنید

غروب آفتاب تهران تله ماکرو

گالری مفهومی

انسان از آنچه از او بزرگ تر و عظیم تر است الهام گرفته و الگو برداری می کند ، در این میان طبیعت بعد از خداوند ، بزرگ ترین موجود پیرامون اوست . با نگاهی دقیق تر خواهیم دید کوهستان های بزرگ ، عظیم ترین و در عین حال رازآلود ترین قسمت طبیعت هستند که پناهگاه و خاستگاه انسان های بزرگ و آغازگاه وحی بر پیامبران الهی بوده اند . در چنین عالم راز آلودی گویا بیشتر از جسم ، این روح است که محسوس بوده و به چشم می آید . در این گالری تلاش شده به محتوای مفهومی عکس و تجرد در طبیعت بکر پرداخته شود .


برای مشاهده گالری اینجا کلیک کنید

سرو کوهی جاده هراز بایجان نوسر

گالری اُرس ها ( سرو کوهی )

آنچنان دل سنگ را میشکافد و بر ستیغ کوه ها سر بلند میکند که رویشش به معجزه شبیه است تا درختی عادی .
در خشک ترین و سردترین کوهستان های ایران ، لا به لای سنگ های خارا ، در شیب تند دامنه ها و گاه بر سینه ی دیواره های عمودی ، سر بیرون آورده و از خاک به سوی آسمان می رود . حالتی عجیب و پیچیده دارد ، چشم را صیقل کرده و آدمی را در چگونگی خلقت خود حیران می کند .


برای مشاهده گالری اینجا کلیک کنید

پاژن لندروور جاده کوهستانی جاده هراز بایجان نوسر
البرز مرکزی در زمستان از قله توچال دماوند
منظریه پلور ابری جاده هراز

گالری پانوراما

با توجه به دید افقی در طبیعت ، گاهی برای به تصویر کشیدن مناظر بکر ، نیاز مبرمی به برداشت های عریض یا پانوراما دیده میشود که بتوان در آن ، پهنه ای وسیع را در یک عکس واحد مشاهده کرد . مجموعه البرزیست با توجه به شناخت یگانه از کوهستان های ایران و تجربه طولانی در زمینه عکاسی ، نادیده های طبیعت ایران را در قالب تصاویر عریض در این گالری به نمایش می گذارد .


برای مشاهده گالری اینجا کلیک کنید

کویر مرکزی کویر مرنجاب دریاچه نمک انعکاس غروب خورشید در دریاچه نمک

گالری کویر و بیابان

می توان گفت کویر و بیابان ها با گستردگی حدود یک سوم از مساحت ایران ، بخش جداناشدنی بافت طبیعی و میراث گران بهای آن می باشند ، از دریاچه های نمک در کویر مرکزی گرفته تا شن های روان بیابان بزرگ و کویر لوت ، از کارونسراها و قلعه های کهن گرفته تا تمدن های باستانی حاشیه کویر و... هرکدام رنگ و بوی خاص خود را دارند . در این گالری به مشاهده کویر ها و بیابان های ایران خواهید رفت .


برای مشاهده گالری اینجا کلیک کنید

پاژن لندروور قله دماوند ابر کلاهی جاجرود گردنه غزال

گالری یار قدیمی

به منظور ثبت زیبایی های طبیعت و عجایب آن یکی از بزرگترین چالش های شناسایی و رسیدن آسانتر به مناطق بکر و غیر قابل دسترس ، نحوه دسترسی و نزدیک شدن به آن مناطق است که اغلب با پای پیاده و حمل کوله بار های سنگین اتفاق می افتد . در این گالری سعی شده به شیوه ای هنرمندانه و ظریف به حمل و نقل و نحوه دستیابی به مناطق خاص طبیعی اشاره شود که در آن ، وسایل نقلیه البرزیست همچون یاران قدیمی همراه ، دسترسی را آسوده تر ساخته اند .


برای مشاهده گالری اینجا کلیک کنید

آسمان کوه دشت لار دریاچه لار البرز مرکزی

گالری سرزمین کوهستانی من

ابرها در دل او می رویند ، رود ها بر دامنش جاری می شوند ، سنگ ها و گیاهان همچون حجابی رویش را می پوشانند ، نفیر بادها از سال های صبوری اش می گویند ، دره ها و غار ها رازهای نهانش را به دوش می کشند ، جاندارانش در آن جای می گیرند و قله های منفرد و سالخورده اش راویان ناگفته ها ، نادیده ها و ناشنیده هایی هستند که با اهلش سخن می گویند .
آری ، سرزمین کوهستانی من ، ایران .


برای مشاهده گالری اینجا کلیک کنید

سد طالقان دره طالقان زمستان دریاچه طالقان
جاده همدان به تفرش دامنه های زاگرس روستای کهلو
کوه دماوند مسیر صعود جنوبی بارگاه سوم آبشار یخی جاده پلور

تصاویر عمودی ( ورتوراما )

نام کوهستان که برده می شود انسان ناخود آگاه به یاد بلندا و عمق می افتد . گاهی برای ثبت بهتر بلندای کوه ها ، وهم پرتگاه ها ، عمق دره ها چاره ای نیست جز آنکه از شکل آنها پیروی کرده و تصاویر ، عمودی و قد کشیده گرفته شوند .
برای درک بهتر این موضوع شما را به دیدن این گالری دعوت میکنیم .


برای مشاهده گالری اینجا کلیک کنید

تخت سلیمان عکاسی علم چال سرچال میان سه چال البرز غربی

گالری کوشش ها

کوه ، ارتفاع بلند ، سرمای سخت ، باد تند ، کم خوابی ، گرسنگی و ترس و بسیاری از موارد دیگر از این تجربه های غریب در کنار هم ، آنچنان شوری در آدمی می آفریند که با تحمل تمامی آن دشواری ها به دیدار عظیم ترین موجود پیرامون خویش برود و از آن ، دریافت هایی حاصل کند . برای ثبت هرکدام از تصاویری که در گالری ها مشاهده می کنید ، تلاش ها و مرارت های بسیار صرف شده که در این گالری به پشت صحنه برخی از آنها خواهیم پرداخت .


برای مشاهده گالری اینجا کلیک کنید

برگشت به بالا