سوابق و رویداد ها

در این صفحه ، رویدادها و فعالیت های مجموعه البرزیست که ماحصل اجرای برنامه های سخت و طاقت فرسای کوهنوردی در فصول و شرایط مختلف بوده اند را در سه بخش ، نمایشگاه ها ، مستند سازی ها ، برنامه های فرهنگی و هنری مشاهده خواهید کرد ؛ دستاورد هایی که شکل گیری آنها بدون اجرای برنامه هایی خاص ، امکان پذیر نبود . برای آگاهی از اهم آن کوشش ها می توانید صفحه دستاوردهای کوهنوردی را مشاهده کنید .نمایشگاه ها


نمایشگاه عکس ریشه های آسمانی ، بهار 1393

برگزاری نمایشگاهی از آثار منتخب ، در نمایشگاه و آموزشگاه گروه علمی دانش عکاسی طی سه هفته .

پوستر نمایشگاه پوستر نمایشگاه پوستر نمایشگاه پوستر نمایشگاه پوستر نمایشگاه

نمایشگاه عکس کوه، غربتی سرد ، تابستان 1392

برگزاری نمایشگاهی از آثار منتخب نمایشگاه های پیشین البرزیست در قالب های متنوع ، در گالری مهرین تهران طی یک هفته .

پوستر نمایشگاه چینش تابلو ها آماده سازی نمایشگاه شبی در کوهستان

نمایشگاه عکس سرزمین کوه ها ، نورورز 1392

برگزاری نمایشگاهی در موزه هنرهای معاصر اصفهان به منظور شناساندن البرز و زیباییهای کوهستانی آن با ارایه آثار عریض (پانوراما) که برای عموم هموطنان ساکن مرکز و جنوب کشور ، جدید جلوه می نمود و با استقبال بی سابقه ای در نوع خود مواجه شد .

پوستر نمایشگاه ورودی موزه هنرهای معاصر اصفهان محوطه موزه و گالری شماره 5 ، محل نمایشگاه البرزیست چینش تابلو ها و آماده سازی فضا افتتاحیه با حضور رییس موزه و هنرمندان پیشکسوت اصفهان حمل کردن تابلو ها از تهران تا اصفهان ، یار قدیمی البرزیست فضای نمایشگاه قبل از افتتاحیه

نمایشگاه عکس امیدها ، نورورز 1392

برگزاری نمایشگاهی با حال و هوای بهاری به منظور استقبال از مسافران نوروزی در نگارخانه برج آزادی تهران ، غالب تصاویر حاوی زیبایی و سرسبزی طبیعت بوده و به منظور نشان دادن لطافت های کوهستانی و طبیعی ایران در معرض دید عموم قرار گرفت .

پوستر ورودی شمالی نمایشگاه نمایشگاه امیدها نمایشگاه امیدها افتتاحیه فتوبیوگرافی البرزیست

نمایشگاه عکس کوه عاشق ، پاییز 1391

برپایی نمایشگاهی بی تکرار در تاریخ هنر و طبیعت سرزمین ایران با عنوان کوه عاشق با محوریت زیبا ترین کوه زمین ، دماوند .
نتیجه تلاش بیش از یک دهه البرزیست با صعود به قله های مختلف کوهستان البرز در چهار فصل سال و گردآوری بالغ بر 150 تصویر نادیده و ویژه از این پدیده زیبای آفرینش که در زمان برگزاری خود با استقبال گسترده از جانب عموم مردم و همچنین شبکه های تلویزیونی مواجه شد.

نصب تابلو ها نگارخانه خیال نو سالن اول مراسم افتتاحیه ، مصاحبه با شبکه جام جم سالن سوم مراسم افتتاحیه

نمایشگاه عکس سرزمین کوهستانی من ، تابستان 1391

برپایی نمایشگاه عکسی از تصاویر منتخب البرزیست در رواق هنری برج میلاد تهران به مدت یک ماه ، با هدف شناساندن طبیعت زیبای ایران به مسافران داخلی و خارجی .


نمایشگاه عکس بوی البرز ، زمستان 1390 و بهار 1391

برگزاری نمایشگاه بزرگ عکس بوی البرز ، در مرتفع ترین نگارخانه جهان ، در کلبه هنری ایستگاه پنجم تله کابین توچال به مدت 3 ماه ، این نمایشگاه با رونمایی بیش از 250 اثر فاخر هنری جزو افتخارات این مجموعه می باشد ، چرا که توانست با بازدید حدود بیست هزار نفر در مدت برپایی در دامان کوهستان تهران و در محیطی منحصر بفرد به اهداف خود نزدیکتر شود .

پوستر نمایشگاه بوی البرز نگارخانه توچال کلبه چوبی ایستگاه پنجم در یک روز برفی تابلوی های دماوند نمایشگاه بوی البرز شب قبل از افتتاحیه در سرمای طاقت فرسا سالن اصلی و چادر نمایشی سالن اصلی شب قبل از افتتاحیه سر در ورودی نمایشگاه سالن اصلی

نمایشگاه عکس ماه نقره کوب ، زمستان 1385

برگزاری نمایشگاه عکس آنالوگ در میدانگاهی باغ سنگی پارک جمشیدیه .

آزادکوه از قله دزد ، ارتفاعات آزاد بر لواسانات ، دره خاموش دریاچه سد لتیان ، لواسانات

نمایشگاه عکس کوهستان در قاب ، تابستان 1381

برگزاری نمایشگاه عکس آنالوگ به مناسبت روز احسان و نیکوکاری در میدان دارآباد در ابتدای مسیر کوهپیمایی .

جاده قدیم نطنز ، روستای کشه زعفران وحشی ، دامنه های کوهستانی کاشان خط الرس کراچان به هفت خوانی ، البرز غربی

نمایشگاه عکس یاد وطنم ، پاییز 1379

برگزاری نمایشگاه عکس آنالوگ در مجموعه شهید رجایی محله نارمک تهران ؛ نمایش اولین پانوراماهای آنالوگ از ارتفاعات البرز و برپایی دکور شیبه سازی شده موقعیت کوهنوردی و عکاسی در محل نمایشگاه .

قله شاهین منطقه کرکس ، اصفهان لواسانات ، البرز مرکزی ، تهران رودخانه چالوس ، دره چالوس مراسم افتتاحیه ، سید حمید کاشانی در کنار ماکت دماوند  نمای البرز مرکزی از قلل هفت خوانی منطقه کهار و ناز

مستند سازی ها


مستند برای پرندگان خوشواش ، تابستان 1393

مستندی از سفر خارج از جاده(آفرود) به روستای مرتفع خوشواش از توابع آمل یا در حقیقت بام آمل، به این صورت که هفت دوست و همسفر جریانات و اتفافات این سفر گاها مخاطره آمیز را از زاویه دوربین خود به صورت آماتوری به تصویر کشیده اند شبی را برفراز دریای مه گذرانده و پس از طلوع آفتاب هستی بخش در میانه راه به زیارت پرندگان خوشواش می روند.

مستند دوبرادر ، بهار 1393

مستندی از دو دوست کوهنورد که میخواهند خط الراس دوبرار از ارتفاعات البرز شرقی را به طول حدود 60 کیلومتر برای نخستین تجربه بدون راهنما بپیمایند. در این مسیر که حدود 6 روز بر روی ارتفاع 3هزار متری هستند اتفاقات و تجربه های گوناگونی را پشت سر گذاشته که در این فیلم به تصویر کشیده شده است. فیلم برداری و صدا برداری و کارگردانی در صحنه این اثر در نوع خود از لحاظ گوناگون قابل توجه میباشد.

مستند روستاهای کوهستانی تهران ، بهار 1393

مستندی از سری برنامه های گلگشت در اطراف تهران و صعود به ارتفاعات آن منطقه، آشنایی با روستا، جاذبه های طبیعی و آغاز کردن سفر به کوهستان برای خانواده. در این برنامه سفری کوتاه به روستای افجه و قله پرسون با معرفی نقش اول این سری برنامه ها دیده می شود.

مستند زمستانه ولشت تا کاسپین ، زمستان 1392

فیلم برداری مستند و کامل از برنامه 4 روزه سفر زمستانه جاده های کوهستانی البرز غربی، از روستای پیامبور تا سلمانشهر در طبیعت زیبای زمستانی البرز شمالی .

مستند زمستانه سفر از مازیچال تا کجور ، زمستان 1391

فیلم برداری از برنامه 5 روزه سفر زمستانه از روستای مرتفع مازیچال تا روستای کجور در دل کوهستان البرز .

شب در ارتفاعات مشرف به کلاردشت در میان راه مازیچال عکاسی از ارتفاعات تخت سلیمان برداشت های بین راهی تلاش برای عبور از مسیر مسدود شب مانی در یار قدیمی البرزیست تلاش برای عبور از بهمن ، ، قبل از گردنه سیاه سنگ دریای کاسپین در جاده دوآب در جنگل های عباس آباد

مستند ترکیبی روستای وردیج ، ورداورد بهار 1390

فیلم برداری و عکاسی از برنامه ترکیبی آفرود ، سفر ، کوه پیمایی و فرود ازآبشار در برنامه ای یک روزه در منطقه وردیج استان تهران .

تابلوی بین راهی در میانه راه برداشت از سنگ های آذرین مصاحبه با پیر مرد روستایی فرود از آبشار قبل از روستا سنگ های آذرین با فرم های خاص سنگ های آذرین با فرم های خاص

مستند جاده چالوس ، زمستان 1389 و بهار 1390

فیلم برداری و عکاسی جهت ساخت مستند جاده کوهستانی کرج – چالوس با توجه به دره ها ، روستاها و قله های مهم این منطقه .

عکاسی در میانه راه ابتدای جاده کرج-چالوس تابلو های بین راهی سد امیر کبیر بعد از هزرا چم پیر مرد سخت کوشپیر مرد روستاییبرداشت های بین راهی درختان برف زده ارتفاعات روستای کیاسر

مستند صعود به شاه کرم و روستای سیرود ، زمستان 1389

فیلم برداری مستندی زمستانه از روستای دوردست سیرود ساوجبلاغ و صعود به قله شاه کرم از ارتفاعات البرز غربی .

در میان راه روستای سیرود از دامنه های شاه کرم در راه صعود گل های یخ زده در مسیر فرود

مستند گشایش مسیر البرزیست 5 ، آزاد کوه ، پاییز 1389

فیلم برداری و ساخت مستند مسیر البرزیست 5 برروی گرده شمال شرقی آزادکوه طی سه روز و برداشت هایی منحصر بفرد از ارتفاعات البرز . شرح کامل گزارش را میتوانید از اینجا دنبال کنید .

در مسیر گرده برداشت های بین راهی شب اول ، در پای گرده برداشت از طلوع خورشید مستند آزادکوه در میانه راه صعود صعود با حمایت متحرک اقیانوس ابر از قله آزاد کوه تا قله دماوند اقیانوس ابر چادر ، بر روی قله آزادکوه 4385 متر

مستند آتشکوه به مهرچال ، بهار 1389

فیلم برداری و عکاسی از برنامه پیمایش خط الرس آتشکوه به مهرچال طی دو روز در ارتفاعات منطقه لواسانات ، البرز مرکزی .

دشت گرچال در مسیر قله آتشکوه کوچک تیغه های کهو شب مانی ، قله آتشکوه دره منتهی به روستای امامه

مستند علم کوه تا دماوند ، تابستان 1388

فیلم برداری و عکاسی در پیمایش کامل خط الرس علم کوه به دماوند طی 14 روز متوالی به مناسبت ولادت حضرت علی علیه السلام ؛ در این مستند از زوایای مختلف کوه ها در مسیر پیماش و زیباییهای آن عکاسی شده و نقشه برداری ماهواره ای(GPS) نیز از این مسیر کوهستانی دشوار به ثبت رسیده است . شرح کامل گزارش را میتوانید از اینجا دنبال کنید .

قله علم کوه قله خرسان شمالی قله خرسان جنوبی نقشه کروکی کامل مسیر پناهگاه گردون کوه قله سینه زا قله کهون ارتفاع 4200 متری یال غربی شمال غربی کوه دماوند قله دماوند پایان برنامه ، گوسفند سرا

برنامه های فرهنگی و هنری


افتتاح "تماشاخانه طبیعت ایران" ، زمستان 1393

افتتاح مکانی دایمی به عنوان نمایشگاه آثار عکاسی و پخش محدود فیلم های مستند دلسوزان و فعالان طبیعت ایران که می توانند طبق ضوابطی به نمایش آثار خود بپردازند. همینطور در این افتتاحیه مستندی از پشت صحنه و تلاش های مجموعه البرزیست به نمایش درآمد. شما میتوانید برای تماشای این فیلم بانام "معرفی البرزیست 2" اینجا کلیک کنید.


بازارچه خیریه ملایک ، پاییز 1393

این بازارچه به همت دوستان و همیاران عزیز در موسسه خیریه ملایک برگزار گردید که مجموعه البرزیست نیز در عین حضور در غرفه ای به همین نام، مستندی از جریان برگزاری این بازارچه تهیه نمود.

بازارچه خیریه ملایک بازارچه خیریه ملایک بازارچه خیریه ملایک بازارچه خیریه ملایک

سمینار توجیهی دوره عکاسی "راز های طبیعت" ، تابستان 1393

در این سمینار که در مجتمع فنی تهران برگزار گردید، سخنرانان به مباحثی شامل روند برگزاری این دوره، تفاوت با دوره های مشابه، سیلابسها و اشاره ای به نگاه سازمانی مجموعه البرزیست به مستندسازی و عکاسی در طبیعت ایران، اشاره کردند. نماینده دپارتمان سینمای دیجیتال مجتمع فنی تهران نیز به برگزاری این چنین دوره ای برای اولین بار در مجتمع فنی تهران اشاره کرد.


اتاق بازرگانی البرز ، بهار 1393

آراستن دیوار های داخلی اتاق بازرگانی البرز به 20 قطعه اثر تابلوی فاخر عکاسی طبیعت استان البرز در قطع های پنجره و دوردست. برای نمونه اثر بسیار بزرگی (دوردست) که در اتاق مدیریت نصب شد با داشتن حدود 5 متر طول خود از آثار فاخر عکاسی طبیعت ایران برشمرده می شود.

اتاق بازرگانی البرز اتاق بازرگانی البرز اتاق بازرگانی البرز

شرکت در برنامه تلویزیونی سلام تهران ، زمستان 1391

پس از پخش گزارش نمایشگاه بوی البرز در برنامه سلام تهران از شبکه تهران ، طی دعوت تهیه کننده این برنامه ، اعضای مجموعه البرزیست به منظور شناساندن طبیعت ایران و شرح تلاش های خود در این خصوص ، در چند قسمت از این برنامه حضور یافتند . در زیر تصاویر گزارش این برنامه را مشاهده خواهید کرد .

نمای درونی نمایشگاه بوی البرز آقای مهران صحرایی

شرکت در برنامه تلویزیونی ماه عسل ، تابستان 1391

در پی بازدید ریاست وقت شبکه سوم سیما از نمایشگاه بوی البرز در کلبه هنری توچال و آشنایی ایشان با فعالیت های مجموعه البرزیست در زمستان 90 از این مجموعه برای حضور در برنامه ماه عسل ، در تابستان 91 دعوت به عمل آمده و تنی چند از همکاران با هدف عمومی کردن فعالیت های هنری در کوهستان در این برنامه حضور یافتند . در زیر تصاویری چند از آن برنامه تلویزیونی را مشاهده خواهید کرد .

آقای آرش جعفریان اعضای اصلی مجموعه البرزیست

آموزش رایگان کوه پیمایی در جشنواره محیط زیست و مدیریت پسماند ، تابستان 1391

برگزاری دومین دوره آموزش های رایگان با هدف بالا بردن سطح دانش عمومی در جشنواره محیط زیست و مدیریت پسماند شهرداری تهران با همکاری ناحیه کوهستان شهرداری منطقه یک تهران .


آموزش رایگان کوه پیمایی در آمفی تیاتر روباز پارک جمشیدیه تهران ، پاییز 1389

مجموعه البرزیست با هدف آموزش اصول اولیه کوه پیمایی به عموم مردم ، در پاییز 1389 تصمیم به برگزاری یک دوره کوتاه مدت آموزشی گرفت که پس از تبلیغات و ثبت نام ، دوره مذکور طی سه روز در پارک جمشیدیه تهران با شرکت حدود سی نفر برگزار شد و به شرکت کنندگان آن مدرک پایان دوره از جانب فدراسیون کوه نوردی ایران اعطا شد .

آموزش رایگان کوه پیمایی