البرزیست :
دوستان دانای طبیعت و همراهان فرهیخته البرزیست ، هر آنچه از ما می بینید و یا می شنوید شاید این پرسش را در ذهنتان بوجود آورد که این آثار و نوع نگاه توسط چه کسانی ، بر اساس چه فعالیت هایی و با چه تفکر و مرامی شکل گرفته و در آنجا چه می گذرد ؟
البرزیست توسط جوانانی مسلمان ، از اهالی هنر ، فرهنگ و ورزش پایه گذاری شده که در مسیر شناساندن و اعتلای سرزمین خود ، ایران از هیچ تلاش و ایثاری دریغ نمی کنند .
شما می توانید مشروح تفکرات و اهداف البرزیست را در صفحه مرامنامه مطالعه کرده و همچنین با فعالیت های جاری این مجموعه در شاخه های اصلی ، هنر ، ورزش و فرهنگ در زیر آشنا شوید :


هنر در البرزیست :
پرداختن به عکاسی طبیعت و ساخت مستندهایی از طبیعت ایران ، اصلی ترین گرایش هنری در مجموعه البرزیست می باشد . در حقیقت این حرفه آیینه تمام نمای سفرها و صعودهای کوهنوردی و ثبت کننده نگاه هنرمندانه عکاسان این مجموعه به طبیعت و کوه های ایران می باشد که چکیده آنها بصورت گنجینه ای بی تکرار در آثار عکاسی قابل مشاهده است .
فعالیت هنری دیگر این مجموعه در شاخه فیلم مستند با محتوای اصلی طبیعت بوده که خود در چند دسته شامل : مستندهای طبیعت ، کلیپ های کوتاه ، روند زمان ، مستند های امید و فوتوکلیپ ها می باشند که می توانید این بخش را در صفحه آثار فیلمسازی و همینطور در صفحه سوابق (بخش مستندسازی) ، مشاهده کنید .


ورزش در البرزیست :
کوهنوردی ورزش اصلی البرزیست می باشد .
در واقع پرورش جسم و جان و زندگی در دامان طبیعت نرم و یا گاهی سخت جز با آموختن قوانین و مرام آن حاصل نمی شود . کوهنوردی یا به معنای دقیق تر چگونه در کوه زیستن و از داروی شفا بخش آن نوشیدن ، تنها یک ورزش نیست بلکه ترکیبی از آموختن ها و صعود هاست. برنامه های کوهنوردی البرزیست بصورت داخلی برای اعضا برگزار می شود و علاقمندان در صورت عضویت دایمی در مجموعه و رسمی شدن می توانند در برنامه های تخصصی کوهنوردی و سایر گرایش های آن شرکت کنند . برای شناخت بیشتر کوهنوردی در البرزیست و آگاهی از اهم کوشش های آن ، صفحه دستاوردهای کوهنوردی را ببینید .
دو استقامت و دوچرخه کوهستان از دیگر ورزشهای مورد علاقه البرزیست می باشد که در همان صفحه دستاوردهای کوهنوردی اشاره ای به برخی برنامه های آن شده است .
خودروهای شاسی بلند (آفرود) از لوازم و یاران قدیمی ما در راه دسترسی آسانتر به مکان های صعب العبور در طبیعت بوده اند . این در حالی است که امروزه بکار گیری از این ماشین ها در کوه ، کویر ، جنگل ، بیابان ، شوره زارها ، باتلاق ها ، گذر از رودخانه و سایر مناطق بکر طبیعت ، آن را به یک ورزش مستقل و جذاب در دسته های انفرادی ، جمعی و تورهای گردشگری در تمام نقاط دنیا مبدل ساخته است . آنچه که در این ورزش مهیج باید بیش تر از گذشته مورد نظر رانندگان و فعالان این ورزش باشد ، حفاظت از محیط زیست و تلاش برای آبادانی آن است . می توانید در صفحه گالری یار قدیمی ، تورهای طبیعت گردی (بخش آفرود) و گزارش تورهای اجرا شده در وبلاگ مجموعه برخی از تصاویر این فعالیت را مشاهده کنید .
تورهای طبیعت گردی از دیگر گرایش های ورزشی- تفریحی البرزیست می باشد که در سطوح گوناگون ، بصورت ماهانه برای عموم و برنامه های ویژه در زمان بندی های خاص برگزار می گردد . کلیه علاقمندان می توانند با دنبال کردن اخبار تورهای طبیعت گردی در سایت و یا گروه طبیعت گردی البرزیست در فیس بوک از اطلاعات کامل برنامه ، نقشه ، هزینه و چگونگی ثبت نام و رزرو آن آگاهی پیدا کنند .


فرهنگ در البرزیست :
مجموعه البرزیست در راستای انتشار هنر و فرهنگ طبیعت دوستی ، آشنا کردن و توجه دادن افراد به طبیعت سرزمین خود ، اقدام به برگزاری فعالیت های گوناگونی شامل : آموزش دوره های هنری و ورزشی ، امور خیریه ، برگزاری نمایشگاه ها ، تولید آثار هنری ، مسابقات همگانی و سایر فعالیت های مرتبط می نماید که در ذیل به آنها پرداخته می شود :
آموزش البرزیست در شاخه هنر ، شامل عکاسی طبیعت بوده که بر پایه مجموعه ای از آموزش های علوم عکاسی ، طبیعت شناسی ، کوهنوردی و ایران گردی می باشد . در حقیقت آموزش عکاسی طبیعت در البرزیست به شما می آموزد چگونه یک برنامه طبیعت شناسی نوشته ، با هدف عکاسی آن را در سطوح مختلف اجرا نموده و در نهایت با دست یافتن به ادراک و دریافتی خاص از سرزمین خود آن را به مرحله انتشار و نمایش برسانید . شما می توانید اطلاعات کاملی از این دوره را در صفحه آموزش عکاسی طبیعت که با همکاری مجتمع فنی تهران برگزار می شود دنبال کنید .
با افتتاح مدرسه البرزیست آموزش های دیگری در رشته کوهنوردی و سایر شاخه های آن ، با رویکردی متفاوت راه اندازی خواهد شد . مدرسه البرزیست ، خانه موعود و پرورشگاه البرزیست در دامان دماوند بزرگ است .
مجموعه البرزیست در حرکتی خیرخواهانه در حال اجرای پروژه ای بنام "هیجان ، امید زندگی" می باشد که در آن کودکان و نوجوانان بی سرپرست یا بد سرپرست جمعیت های دانشجویی و خیریه را در سفرهایی کوتاه و بلند به دامان طبیعت می برد تا آنان در سفری مهیج که عموما به آفرود و یا سایر ورزشهای هیجان انگیز پرداخته می شود ، احساس شادی و امید به زندگی پیدا کرده ، و شاید آرزوی بسیار دور و بعید خود را از اینکه روزی از زندگیشان را به هیجانی خاص و به یادماندنی سپری کنند ، بسیار نزدیک و شدنی بیابند. علاوه بر این افراد یاری کننده در این پروژه احساس امیدواری این کودکان و نوجوانان به زندگی را از نزدیک مشاهده کرده و خود را در آن سهیم بدانند . شما می توانید برای آگاهی کامل از این پروژه ، نحوه مشارکت و کمک رسانی و مطالعه برنامه های پیشین از صفحه "هیجان، امید زندگی" بازدید نمایید .
مجموعه البرزیست در راستای فرهنگ سازی عمومی و آشنا کردن چشم ها با داشته های طبیعی سرزمین خود ایران ، با تلاش هنرمندان خستگی ناپذیرش ، نمایشگاه های عکس متعددی در تهران و سایر شهرها برگزار کرده است که از جمله دستاوردهایی کم نظیر در عرصه هنر و فرهنگ طبیعت شناسی در سال های اخیر می باشد . می توانید برای آگاهی از جزییات این نمایشگاه ها از صفحه رویداد ها بازدید نمایید .
این مجموعه به منظور فرهنگ سازی و انتشار تصاویر باشکوه طبیعت سرزمین زیبایمان ایران ، آثار چاپی و تابلو عکس های گوناگونی در سبک های مختلف تولید و منتشر ساخته است که جهت آشنایی و آگاهی از فهرست آن محصولات ، می توانید صفحه فروش آثار را مشاهده نمایید .
از جمله برنامه های فرهنگی البرزیست در راستای بالا بردن درک عمومی توجه به تصاویر طبیعت ، برگزاری مسابقاتی در قالب طرح های تشویقی می باشد که به برندگان آنها ، آثاری ارزنده از محصولات و تولیدات این مجموعه اهدا می شود . شرکت در این مسابقات برای همگان رایگان بوده و نیاز به هیچ ثبت نامی ندارد ، شما می توانید با بازدید از وبلاگ مجموعه البرزیست از روند برگزاری این مسابقات آگاه شوید .
دوستان دانای طبیعت و همراهان فرهیخته البرزیست ، شما می توانید با یکی از راه های ارتباطی که در صفحه ارتباط با ما گنجانده شده ، با افراد مسوول فعالیت ها بصورت مستقیم تماس برقرار کرده و یا نظرات خود را با ما در میان بگذارید . همینطور جهت ارتباط پویا و حضور در شبکه های اجتماعی اینترنت و تلفن همراه ، به صفحه طرفداران البرزیست در فیس بوک و صفحه اینستاگرام بپیوندید .

با البرزیست همراه باشید

برگشت به بالا
اندازه پیش فرض افزایش اندازه فونت